Krótka geneza Dnia Przedsiębiorcy

Starania o ustanowienie Dnia Przedsiębiorcy zostały podjęte już w 2013 roku przez przedsiębiorcę Józefa Bereżewskiego, wieloletniego wiceprezesa Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz wiceprezesa zgierskiego oddziału ŁIPH. Dzięki jego determinacji oraz zaangażowaniu przedsiębiorców ze Zgierza, przy wsparciu Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie Andrzeja Arendarskiego, a także uprzejmości i dużemu zaangażowaniu Posła Marka Matuszewskiego i ówczesnego Posła Adama Abramowicza (obecnie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców), 9 czerwca 2016 roku Sejm RP uchwalił, że dzień 21 czerwca będzie Dniem Przedsiębiorcy.

Droga do tego szczęśliwego finału nie była ani łatwa, ani prosta i trwała długie cztery lata. Po 25 latach wolności społeczno-gospodarczej polski przedsiębiorca doczekał się swojego święta.

Pomysłodawca tego święta obecnie pełni funkcję Prezesa Izby Przedsiębiorców i Pracodawców Centralnej Polski i nadal podejmuje starania, aby Dzień Przedsiębiorcy był obchodzony na terenie całego kraju. Pragnie, aby przedsiębiorcy zrozumieli, że ten dzień ma ich jednoczyć w działaniach, niezależnie od poglądów. Jest również przekonany, że jest to pierwszy krok w kierunku budowania zdrowych i solidnych podstaw ekonomicznych oraz prawnych nowoczesnego państwa, przyjaznego przedsiębiorcy.